Praca na stanowisku kierowcy zawodowego, niezależnie od posiadanej kategorii uprawnień, wiąże się z koniecznością przejścia specjalistycznych badań psychologicznych. Każde takie badanie kończy się wydaniem specjalnego orzeczenia, które jeśli wynik testów był pozytywny, pozwala danej osobie na czasowe wykonywanie swojego zawodu. Zgodnie z obowiązującą ustawą, pozwolenia są wydawane na okres 5 lat (do 60 roku życia), ale nie musi to być termin wiążący. Jeśli w tym okresie lekarz uzna, że mogły zajść istotne zmiany, które dyskwalifikują osobę do pracy w swoim zawodzie, może on zlecić wcześniejsze wykonanie odpowiednich badań psychologicznych.

Jak wyglądają badania psychologiczne kierowców zawodowych?

Wizyta w gabinecie trwa zazwyczaj od 30 minut do godziny, a samo badanie podzielone jest na dwa podstawowe etapy:

etap pisemny – sprawdza się w nim między innymi osobowość pacjenta, zdolności do koncentracji czy funkcje poznawcze;
etap aparaturowy – poprzez odpowiednie urządzenia sprawdza się między innymi czas reakcji, ocenę odległości czy koordynację wzrokowo-ruchową.

Wyniki takich testów są podawane bezpośrednio po ich zakończeniu i psycholog, na ich podstawie, wystawia orzeczenie psychologiczne o braku lub istnieniu przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy.

Jak przygotować się do badania?

Forma tych badań sprawia, że powinno się do nich przystąpić wypoczętym oraz naprawdę dobrze wyspanym. Dodatkowo w dniu poprzedzającym wizytę u psychologa nie należy spożywać alkoholu oraz środków psychoaktywnych. Do naszej placówki należy przynieść ze dokument tożsamości a osoby z wadą wzroku muszą koniecznie zabrać okulary bądź soczewki kontaktowe.
Zapraszamy do kontaktu z naszą pracownią już teraz. Badania wykonujemy bez zapisów, od ręki.

KOGO BADAMY?
Wykonujemy badania psychologiczne kierowców, operatorów oraz innych osób. Nie jesteś pewien czy potrzebujesz takich badań? Śmiało zadzwoń, chętnie podpowiemy - tel. 508 444 628, ul. Mińska 15, Warszawa
Wykonujemy również badania psychologiczne na broń, dla prawników oraz ochrony.

Jeśli potrzebujesz takich badań, zadzwoń: 508 444 628